Arılar yavrularına nasıl bakar?

Arı gibi canlı türlerinde yavruların bakımı diğer canlılara göre daha fazla özen gerektirmektedir. Özellikle larva, yumurta, pupa gibi değişik safhalardan geçerek yetişkin hale gelen canlılarda, her safhada farklı bir çeşit bakım uygulanır.

Arı yavruları, sırasıyla larva ve pupa safhalarını tamamlayarak erişkin hale gelmiş olurlar. Kraliçe arının yumurtaları bırakması ile başlayabilen bu dönem boyunca arı yavrularına titiz ve dikkatli bir bakım uygulanır.

Arı kovanlarında bulunan yavruların tüm sorumluluğu işçi arılara aittir. İşçi arılar her şeyden önce kraliçenin yumurtlaması için peteklerin içinde özel olarak belirlenmiş bir bölgede kuluçka hücreleri hazırlarlar. Bu hücrelere yumurtlamak için gelen kraliçe arı, hücrenin temizliğini ve uygunluğunu kontrol ettikten sonra her peteğe birer yumurta bırakarak ilerler.

Yumurtaların gelişimi için gerekli olan şartların sağlanmasından, yumurtadan çıkacak larvaların ihtiyaçları olan besin maddelerinin temin edilmesine, hücre sıcaklıklarının sabit tutulmasından, özel hücre kontrollerine kadar pek çok şey özel olarak ayarlanır. İşçi arılar, detaylı metodlar kullanarak larvalara çok dikkatli bir bakım uygularlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir